Operujeme střední i velmi těžké stupně tohoto onemocnění. Operaci předchází podrobné RTG vyšetření pacienta se zaměřením na geometrii pánevních končetin, protože ta je vždy u luxace pately v různě závažné míře narušena. Lehčí stupně luxace pately u psů s hmotností do 10-15 kg s oboustranným postižením standardně řešíme tak, že operujeme obě kolena současně v jedné anestezii. Umíme to rychle a rutinně, proto není anestezie nijak dlouhá. Zásadně tím zkracujeme celkovou dobu léčby a pro pacienty i klienty i dobu nepříjemného pooperačního klidového režimu, zlepšujeme rehabilitaci operovaných kolen a v neposlední řadě podstatně šetříme finanční prostředky klientů. Pro nejmenší pacienty, často s hmotností mezi 1,5-2 kg, (trpasličí a malá plemena psů jsou postižena tímto onemocněním nejčastěji ) máme speciální mikrosystém Mini AR300 od německé firmy Arthrex, který obsahuje ortopedickou mikrovrtačku, pilku a další potřebné nástavce pro precizní provedení zákroku.

Těžké formy luxace musí být vždy operovány pouze jednostranně. V mnoha případech je nutné přistoupit i ke korekční osteotomii (chirurgické přetětí a narovnání) deformovaných kostí.

Luxaci pately často doprovází závažná kombinovaná onemocnění, jako ruptura předního zkříženého vazu (rLCC), kostní deformity apod., kdy tito pacienti patří k největším výzvám pro veterinárního ortopeda-chirurga.